| Manufacturer | CTEK |
|---|---|
| Brand | CTEK |
| Model | 56-865 |
| Item Weight | 1.4 pounds |
| Product Dimensions | 9 x 6 x 2 inches |
| Country of Origin | China |
| Item model number | 56-865 |
| Is Discontinued By Manufacturer | No |
| Manufacturer Part Number | 56-865 |
| OEM Part Number | 98-50 |
FREE S&H ON ORDERS OVER $159 -- EXCLUDES FREIGHT SHIPPING AND FLUIDS **LIMITED TIME**
Give us a call to get the best prices and parts for your build. Or, just call us with a cool racing story...either way we're here.
Phone Call or Text 336-900-7223
Email - support@eliteracefab.com
Give us a call to get the best prices and parts for your build. Or, just call us with a cool racing story...either way we're here.
Phone Call or Text 336-900-7223
Email - support@eliteracefab.com
Give us a call to get the best prices and parts for your build. Or, just call us with a cool racing story...either way we're here.
Phone Call or Text 336-900-7223
Email - support@eliteracefab.com
Free* Shipping on Orders Over $159
Easy 30 Days- No Hassle Returns
37,000+ 5 Star Reviews
MFG Fitment Guarantee
Couldn't load pickup availability

0.8 AMP 12V Battery Charger 1.2-32Ah
| INPUT VOLTAGE | 100–120 VAC |
| CHARGING VOLTAGE | 14.4 V |
| CHARGING CURRENT | Max 0.8 A |
| TYPE OF CHARGER | 6 step, fully automatic charging cycle |
| TYPE OF BATTERY | 12 V lead-acid batteries |
| BATTERY CAPACITY | 1.2–32 Ah, up to 100 Ah for maintenance |
| ITEM NUMBER | 56-865 |
The CTEK US 0.8 battery charger is tailor made for small utility and recreational vehicles. It is the smallest 12 Volt charger in the CTEK program. The charger is a compact and fully automatic 6-step charger for 12 Volt lead-acid batteries from 1.2 – 32 Ah. The state of the art technology is perfect for charging batteries in motorcycles, jet skis, ATVs and lawnmowers.
A patented maintenance charging cycle is suitable for normal sized car batteries up to 100 Ah. The charger is splash, dust and water resistant so that the solution can be taken to the problem even if it rains or snows. The US 0.8 chargers de-sulfate the lead plates by dissolving the large lead sulfate crystals, the battery regains partial or original capacity after this process. It is a non-sparking, short-circuit proof, reverse polarity protected unit designed for untroubled usage and has built in overcharging protection.
With the optional Comfort Indicator Eyelet and Pigtail you can outfit all of your battery needs with quick connect and charge leads keeping you out of the battery compartments and on your way to have fun. Included with the US 0.8 is the charging unit, a Comfort Connect clamp, a Comfort Connect M6 eyelet and a storage bag. There are many other accessories available to be used with the US 0.8 charger.
The US 0. /p> Battery capacity: 1.2-32 Ah, up to 100 Ah for maintenance
0.8 AMP 12V Battery Charger 1.2-32Ah
| INPUT VOLTAGE | 100–120 VAC |
| CHARGING VOLTAGE | 14.4 V |
| CHARGING CURRENT | Max 0.8 A |
| TYPE OF CHARGER | 6 step, fully automatic charging cycle |
| TYPE OF BATTERY | 12 V lead-acid batteries |
| BATTERY CAPACITY | 1.2–32 Ah, up to 100 Ah for maintenance |
| ITEM NUMBER | 56-865 |
The CTEK US 0.8 battery charger is tailor made for small utility and recreational vehicles. It is the smallest 12 Volt charger in the CTEK program. The charger is a compact and fully automatic 6-step charger for 12 Volt lead-acid batteries from 1.2 – 32 Ah. The state of the art technology is perfect for charging batteries in motorcycles, jet skis, ATVs and lawnmowers.
A patented maintenance charging cycle is suitable for normal sized car batteries up to 100 Ah. The charger is splash, dust and water resistant so that the solution can be taken to the problem even if it rains or snows. The US 0.8 chargers de-sulfate the lead plates by dissolving the large lead sulfate crystals, the battery regains partial or original capacity after this process. It is a non-sparking, short-circuit proof, reverse polarity protected unit designed for untroubled usage and has built in overcharging protection.
With the optional Comfort Indicator Eyelet and Pigtail you can outfit all of your battery needs with quick connect and charge leads keeping you out of the battery compartments and on your way to have fun. Included with the US 0.8 is the charging unit, a Comfort Connect clamp, a Comfort Connect M6 eyelet and a storage bag. There are many other accessories available to be used with the US 0.8 charger.
The US 0. /p> Battery capacity: 1.2-32 Ah, up to 100 Ah for maintenance