
Installation PDF
Installation Instruction Sheet
| Replacement Filter | 21-2038DK |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 5 |
| Clamp Material | Steel |
| Clamp Style | Regular |
| Couplers Included | 1 |
| Product Style | AEM Cold Air Intake System |
| Intake Pipe Color / Finish | Gunmetal Gray |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| CARB EO Number | D-670-15 |
| Street Legal In All US States | See Vehicle Applications |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 6 lb (2.7 kg) |
| Product Box Height | 8.5 in (216 mm) |
| Product Box Length | 18.25 in (464 mm) |
| Product Box Width | 14.5 in (368 mm) |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Warranty | Limited Lifetime |
|
2007 Subaru Impreza II WRX 2.5L H4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2007 Subaru Impreza WRX 2.5L H4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-670-15 |
|
2007 Subaru Impreza WRX STi 2.5L H4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-670-15 |
|
2006 Saab 9-2X 2.5L H4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-670-15 |
|
2006 Subaru Impreza WRX 2.5L H4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-670-15 |
|
2006 Subaru Impreza WRX STi 2.5L H4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-670-15 |
|
2005 Subaru Forester Turbo 2.5L H4 Gas Turbo Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-670-15 |
|
2005 Subaru Impreza WRX STi 2.5L H4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-670-15 |
|
2004 Subaru Forester Turbo 2.5L H4 Gas Turbo Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-670-15 |
|
2004 Subaru Impreza WRX STi 2.5L H4 Gas All Models Street Legal in All US States: Yes CARB EO Number: D-670-15 |