
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Height | 2.438 in (62 mm) |
| Outside Length | 8.75 in (222 mm) |
| Outside Width | 8.563 in (217 mm) |
| Package Quantity | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Washable | Yes |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Product Style | AEM Dryflow Panel Air Filter |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Weight | 1.6 lb (0.7 kg) |
| Product Box Height | 11.7 in (297 mm) |
| Product Box Length | 10.4 in (264 mm) |
| Product Box Width | 2.6 in (66 mm) |