
NOT CARB-APPROVED. ILLEGAL TO USE OR INSTALL IN CALIFORNIA. IF YOU LIVE IN CA, WE CANNOT SHIP YOU THIS ITEM AND YOU WILL BE CHARGED A 10% CANCELLATION FEE IF YOU ORDER. PLEASE LOOK FOR OTHER PRODUCTS WITH CARB APPROVAL.
Installation PDF
Installation Instruction Sheet
Dyno Chart - 2016 Volkswagen Jetta 1.4L - 11HP Increase
| Estimated Horsepower Gain | 11 HP @ 3500 RPM |
| Replacement Filter | 21-2113DK |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 4 |
| Clamp Material | Carbon Steel |
| Clamp Style | Regular |
| Couplers Included | 1 |
| Product Style | AEM Cold Air Intake System |
| Intake Pipe Color / Finish | Gunmetal Gray |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| Street Legal In All US States | No |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 13.4 lb (6.1 kg) |
| Product Box Height | 14.94 in (379 mm) |
| Product Box Length | 22.2 in (564 mm) |
| Product Box Width | 14.5 in (368 mm) |
| California Restricted | Not legal for sale or use in California |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Warranty | Limited Lifetime |
|
2018 Volkswagen Jetta 1.4L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2017 Volkswagen Jetta 1.4L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2016 Volkswagen Jetta 1.4L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |