
NOT CARB-APPROVED. ILLEGAL TO USE OR INSTALL IN CALIFORNIA. IF YOU LIVE IN CA, WE CANNOT SHIP YOU THIS ITEM AND YOU WILL BE CHARGED A 10% CANCELLATION FEE IF YOU ORDER. PLEASE LOOK FOR OTHER PRODUCTS WITH CARB APPROVAL.
Installation PDF
Dyno Chart - 2017 Honda Civic Type R 2.0L - 17.1HP Increase
| Estimated Horsepower Gain | 17.1 HP @ 4945 RPM |
| Replacement Filter | 21-2093DK |
| Air Filter Color | Red |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Outlet Shape | Round |
| Clamps Included | 5 |
| Clamp Material | Stainless Steel |
| Clamp Style | Worm Gear |
| Couplers Included | 2 |
| Product Style | AEM Cold Air Intake System |
| Intake Pipe Color / Finish | Gunmetal Gray |
| Intake Pipe Material | Aluminum |
| Street Legal In All US States | No |
| TUV Approved (Europe) | No |
| Weight | 10 lb (4.5 kg) |
| Product Box Height | 12.25 in (311 mm) |
| Product Box Length | 20.25 in (514 mm) |
| Product Box Width | 12.25 in (311 mm) |
| California Restricted | Not legal for sale or use in California |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Warranty | Limited Lifetime |
|
2020 Honda Civic Type R 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2019 Honda Civic Type R 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2018 Honda Civic Type R 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |
|
2017 Honda Civic Type R 2.0L L4 Gas All Models Street Legal in All US States: No |