
NOT CARB-APPROVED. ILLEGAL TO USE OR INSTALL IN CALIFORNIA. IF YOU LIVE IN CA, WE CANNOT SHIP YOU THIS ITEM AND YOU WILL BE CHARGED A 10% CANCELLATION FEE IF YOU ORDER. PLEASE LOOK FOR OTHER PRODUCTS WITH CARB APPROVAL.
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Shape | Tapered Conical |
| Base Outside Diameter | 6 in (152 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Flange Length | 1.5 in (38 mm) |
| Flange Inside Diameter | 3.5 in (89 mm) |
| Height | 7 in (178 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Top Material | None |
| Top Outside Diameter | 5.25 in (133 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Washable | Yes |
| Product Style | AEM Dryflow Round Tapered Air Filter |
| Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Color | Red |
| Weight | 1.4 lb (0.6 kg) |
| Air Filter Large End Diameter | 6 in (152 mm) |
| Product Box Height | 10.88 in (276 mm) |
| Product Box Length | 6.31 in (160 mm) |
| Product Box Width | 6.31 in (160 mm) |
| Inner Structural Support | No |
| Warranty | Limited Lifetime |