
NOT CARB-APPROVED. ILLEGAL TO USE OR INSTALL IN CALIFORNIA. IF YOU LIVE IN CA, WE CANNOT SHIP YOU THIS ITEM AND YOU WILL BE CHARGED A 10% CANCELLATION FEE IF YOU ORDER. PLEASE LOOK FOR OTHER PRODUCTS WITH CARB APPROVAL.
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Air Filter Shape | Tapered Conical |
| Base Outside Diameter | 7.375 in (187 mm) |
| Flange Type | Centered |
| Flanges | 1 |
| Flange Length | 1 in (25 mm) |
| Flange Inside Diameter | 6 in (152 mm) |
| Height | 4 in (102 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Top Material | None |
| Top Outside Diameter | 4.781 in (121 mm) |
| Top Style | Rubber |
| Washable | Yes |
| Product Style | AEM Dryflow Round Tapered Air Filter |
| Weight | 1.4 lb (0.7 kg) |
| Product Box Height | 6.75 in (171 mm) |
| Product Box Length | 8.38 in (213 mm) |
| Product Box Width | 8.38 in (213 mm) |
| Warranty | Limited Lifetime |