
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Non-woven Synthetic |
| Height | 1.438 in (37 mm) |
| Outside Length | 11 in (279 mm) |
| Outside Width | 6.688 in (170 mm) |
| Package Quantity | 1 |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Washable | Yes |
| Warranty | Limited Lifetime |
| Product Style | AEM Dryflow Panel Air Filter |
| Weight | 1.3 lb (0.6 kg) |
| Product Box Height | 2.5 in (64 mm) |
| Product Box Length | 13.25 in (337 mm) |
| Product Box Width | 7.66 in (194 mm) |