
The Edelbrock #5089 E-Street cylinder heads are designed for use with 1955-1986 SBChevy engines. American made quality and affordable performance, the heads feature as-cast ports and are designed for entry-level street applications.
The Edelbrock #5089 E-Street cylinder heads are designed for use with 1955-1986 Small-Block Chevy applications. The Edelbrock E-Street cylinder heads offer American made quality and affordable performance. E-Street cylinder heads feature as-cast ports and are designed for entry-level street performance applications operating in the idle-to-5500 rpm range. The modern combustion chamber designs improve the combustion process and larger than stock intake and exhaust ports move more air through your engine for improve efficiency. For use on pre-pollution controlled vehicles only.
SPECS
| Manufacturer | Edelbrock |
|---|---|
| Application | Application Specific |
| UPC | 00085347050895 |
| Series | E-Street |
| Grade Type | Performance |
| Quantity | Set of 2 |
| Guide Plate Material | Hardened Steel |
| Camshaft Type | Flat Tappet |
| Horsepower | 300-400 HP |
| Availability Note | Available to Order |
| Warranty | 12 Months |
| Seat Angle | Exhaust 45 deg/Intake 45 deg |
| Emissions Code | |
| Hazardous Materials Warning |
WARNING: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information, visit www.P65warnings.ca.gov. |
| Installation Notes |
|
| Intake Valve Diameter | 2.02 in |
| Intake Runner Volume | 185 cc |
| Material | Aluminum |
| Push Rod Diameter | (Suggested) 0.3125 in |
| Rocker Stud Diameter | 0.375 in |
| Valve Angle | 23 deg |
| Valve Spring Diameter | 1.46 in |
| Valve Spring Maximum Lift | 0.550 in |
| Valve Stem Diameter | 0.3438 in |