
| QUANTITY OF OIL | 90 GRAMS |
| QUANTITY OF OIL POWER STACK | 10 GRAMS |
| TYPE OF MEDIA | OILED (RED) |
| BASE COLOR | BLACK |
| BASE OD | 9" |
| ELEMENT HEIGHT | 6.5" |
| FLANGE HEIGHT | 1.15" |
| FLANGE ID | 5" |
| TOP COLOR | BLACK |
| TOP OD | 6.85" |
| TYPE OF FLANGE | TRADITIONAL |
| TYPE OF TOP | SILICONE |
| YEAR | MAKE | MODEL | ENGINE |
| 2010-2012 | DODGE / RAM | RAM 2500 | 6.7L, DIESEL |
| 2010-2012 | DODGE / RAM | RAM 3500 | 6.7L, DIESEL |
| 2005-2015 | TOYOTA | TACOMA | 4.0L, GAS |